Zdánlivý detail, který dokáže zkazit celkový dojem z textu a rozpoutat vášnivé diskuse mezi copywritery. Vy, vy nebo ty? Otázka, na kterou není jasná odpověď. Roli hraje vkus, zažitý zvyk, cílová skupina i typ textu.

zásady etikety v copywritingu
zdroj: pexels.com

S uctivostí to nepřehánějte

Když čtu na webu Vy, Vám, Vás, a někdy i dvakrát v jedné větě, mám osypky. Úplně cítím, jak se mi snaží autor textu dostat ne pod kůži, ale úplně někam jinam. Z mého pohledu je tento způsob komunikace vlezlý a vzbuzuje ve mně nedůvěru. Hlavou mi běží otázky: Proč se mi snaží tak moc zalíbit? Co je za tím?

 

Vykat nebo tykat?

Samozřejmě velmi záleží na cílové skupině, pro kterou je text určený. Vyšší věkové kategorie si potrpí na vykání, kdežto teenagerům můžete klidně tykat. Každý si svá pravidla musí nastavit sám, podle svého uvážení a s přihlédnutím k adresátům textů.

Setkávám se i s názorem, že od velkého Vy se celkově úplně upouští, a to všude. Já jsem asi ještě stará škola, ale v určitých případech Vy píšu, i když třeba oslovuji křestním jménem.

 

Kdy vykám s velkým V?

V e-mailu adresovanému jedné konkrétní osobě.

Ve zprávách např. v Massangeru.

V komentářích pod příspěvky na Facebooku.

V hromadných e-mailech (newsletterech) s personalizovaným oslovením bych zvažovala, s velkým přihlédnutím k cílovce.

 

Kdy si vystačím s malým (v)?

Malé véčko píšu všude tam, kde „mluvím“ ke skupině.

Na webu.

V příspěvcích na sociálních sítích.

V hromadných nepersonalizovaných e-mailech.

V textech letáků a venkovních poutačů.

 

A co tykání?

Tykání v textech je méně časté. Zvažujte dobře, testujte a znovu zvažujte, jestli se do tykání pouštět. Pokud není vaše cílová skupina jasně a úzce definovaná, tykání nedoporučuji.

V jakých případech bych si tykání dokázala představit?

Například na webu horolezeckého oddílu, který láká nové členy. Nebo v textech určených studentům středních škol, kteří zvažují, co budou dělat po matuře. Pokud se rozhodnete pro takový způsob komunikace, u kterého je tykání vhodné, měli byste pak stejný styl držet i v ostatních komunikačních kanálech.

Jak to vidíte vy? Každý názor vítám!

 

Napsat komentář