Kdo nehledá to nejlepší. Nejlepší bydlení, nejlepší prací prášek, nejlepšího instalatéra a samozřejmě i nejlepšího copywritera.  Kdo je nejlepší copywriter? Otázka za milión. 

david ogilvy nejlepší copywriter
Jak by se asi na dnešní copywriterskou scénu díval David Ogilvy?

 

Nejlepší copywriter jste vy

Říká copywriter Pavel Šenkapoun alias Nejlepší copywriter. Sepsal povedenou knihu s názvem Web copywriting pro samouky. Kniha je skvělým odrazovým můstkem pro všechny, kteří se chystají vplout do divokých vod copywritingu. Doporučuji.

Pravdou je, že dobře a poutavě psát umí mnoho lidí. Třeba o copywritingu ani neslyšeli, ale mají to jednoduše v sobě. Tvoří čtivé články na svém blogu nebo zajímavé příspěvky na sociálních sítích. Mají dokonalý přehled o svém oboru a nekonečný zdroj inspirace. Mohou svou práci popsat a rozebrat do detailu a ze všech možných stran.

Častým problémem těchto textů bývá příliš odborný slovník, který je pro laika nesrozumitelný. Potencionální zákazník pak marně hledá výhody a  důvody, proč by měl chtít nabízený produkt nebo službu. A zde přichází chvíle pro copywritera, který do textů vnese nezaujatý pohled, vžije se do potřeb cílové skupiny a vytvoří takové sdělení, které není jen popisem nabízených služeb či produktů, ale lákadlem pro nové zákazníky.

Copyborec z českých luhů a hájů

Mohla bych vypsat celý seznam jmen – známých i těch, kteří na svou slávu teprve čekají. Musím však vypíchnout jedno jméno, které se často zmiňuje na školeních copywritingu, v rozhovorech a článcích. Už tušíte? Otto Bohuš – copywriter mému copysrdci nejbližší. Jeho styl, nadhled, hraní si se slovy i údernost jsou přesně podle mého vkusu. Chcete-li být ALESPOŇ TROCHU jako on, přečtěte si jeho e-book Pište jako copywriter.

Nejlepší copywriter, který se stal legendou

Nejslavnější, nejvlivnější, nejcitovanější a nejbohatší copywriter, kterého si už bohužel nenajmete. David Ogilvy zemřel v roce 1999, ale jeho odkaz žije stále. V knihách, článcích, reklamách.

Tajemství svého úspěchu odkrývá – alespoň částečně – v knize Ogilvy o reklamě. Jaký je jeho odkaz budoucím copywriterům? Zde je několik příkladů. Skvělý nápad může přijít jen po důkladném prostudování informací o produktu. Je to nuda, ale vyplácí se. Dobrá reklama nemusí být za každou cenu kreativní. Musí však jasně vyjadřovat výhody, které koupě produktu přinese. Produkt není potřeba prezentovat jako nejlepší. Stačí, aby byl vnímán jako skutečně dobrý. Také si říkáte, že tyto poučky platí stále? A o tom to je.

Nejlepší copywriter jsem já

Nelekejte se, ještě jsem nespychla. Toto tvrzení je potřeba doplnit. Nejlepším copywriterem prostě musím být, a to pro své klienty. Nebo se alespoň usilovně snažím. K dosažení tohoto statusu značně přispívá dlouhodobá spolupráce, při které vzniká dostatečný prostor poznat potřeby klienta, seznámit se s fungováním firmy a s vlastnostmi trhu, na kterém firma působí. Vytváří se pak úzká vazba, která je základem pro rozvíjení nápadů a dosahování stanovených cílů.

Kde hledat nejlepšího copywritera?

Možností a způsobů je několik. Můžete dát na doporučení vašich kolegů a přátel, požádat o radu strýčka Googla nebo zkusit štěstí v některé ze skupin na Facebooku, např. Copywriteři a další psavci. Využijte také katalogu profesionálů Na volné noze, kde je copywriterů jako máku. Na toho pravého možná narazíte na webech copywriteri.cz nebo copywriting.cz. Pátrejte po takovém, který odpovídá požadované odbornosti i vašim finančním možnostem.

 

Napsat komentář